Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Sık Sorulan Sorular

image
Güncel Sorular

Sorularınıza aşağıdan cevap bulabilirsiniz.!

 • Ne Zaman Psikolojik Destek Arayışında Bulunmalıyım?

  Sahip olunan güçlük akademik, sosyal, ilişkisel süreçlerinizde sizi zorluyor ise bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

 • Psikolojik Danışma Hizmeti Almaktan Niçin Çekiniriz?

  Psikoloji Danışma sadece sorun yaşayan bireyler için değil günlük yaşamın içinde aktif olarak rol alan herkes için hizmet üretir. Ancak Psikolojik Danışmanlık hizmeti almanın başkaları tarafından yanlış değerlendirilebileceği ve etiketlenebileceğine ilişkin yersiz bir kanı vardır. Oysa uyumlu, mutlu, verimli ve üretken bir yaşam için herkesin durup soluklanabileceği bir yerdir Psikolojik Danışma.  

 • Terapi ne kadar sürer?

  Terapinin ne kadar süreceği kişiden kişiye değişir. Genellikle terapistiniz ikinci seanstan sonra birlikte belirlediğiniz hedeflere ne kadar sürede ulaşacağınız hakkında bilgi verecektir. Birçok problemde bilişsel-davranışçı terapiler yoluyla 12-20 seans arasında ciddi düzeyde iyileşme sağlanır. Bazı danışanlar 6-8 seans gibi kısa bir süre içinde iyileşme gösterirken, bazıları aylarca terapiye devam eder.    

 • Terapide konuşulanlar başkalarına (aileme, eşime vb) aktarılır mı?

  “Gizlilik” psikoloji ve psikiyatri uzmanlarının en önemli mesleki ilkelerindendir. Terapi seansında danışanın anlattığı hiçbir bilgi bir başkasına anlatılmaz. Bu kişi danışanın yakını, eşi ya da ailesi olsa da durum değişmez. Bazı durumlarda aile üyeleri danışanın terapi sürecinin gidişatı hakkında bilgilendirilir ancak bu bilgilendirmede terapi seanslarının içeriği asla paylaşılmaz. Ayrıca terapistiniz sizden izin almadan ses ya da video kaydı yapamaz. Psikoloğunuz ancak şu üç durumda bu kuralı bilginiz dahilinde ihlal edebilir. 1) Kendinize zarar verecek ciddi, ayrıntılı bir planınız varsa ve psikoloğunuz bunu yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsa 2) Bir başkasına zarar verecek ciddi, ayrıntılı bir planınız varsa ve psikoloğunuz bunu yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsa 3) Süregiden ensest (aile içi cinsel ilişki) olgusu varsa Bu üç durumda psikoloğunuz sadece ilgili kişileri bilgilendirmekle yükümlüdür.

 • İlk görüşmeden ne beklemeliyim?

  İlk görüşme sizi ve ihtiyaçlarınızı tanımaya yönelik yapılandırılmıştır.   

 • Psikolog ile Her Şeyi Konuşabilir miyim ve Anlattıklarım Gizli Kalır mı?

  Gizlilik en çok önem verdiğimiz etik kurallardan biridir, konuştuklarınız seans odasında kalacak, paylaştığınız bilgiler gizli tutulacaktır.